Refik Anadol: Rumi Dreams

Refik Anadol: Rumi Dreams

image

Miről álmodik az AI a MODEM-ben?

 

Miről álmodik az AI?  Van-e az adatnak esztétikája?  Vizualizálható-e a kollektív kulturális emlékezet? Milyen új jelentést ad a 13. század misztikus irodalmának a digitalizáció? Keressük együtt a válaszokat és fedezzük fel augusztus 3-án 18 órától, hogy mire képes a mesterséges intelligencia, ha egy világhírű médiaművész kreatív víziója táplálja! 

 

Refik Anadol üstökösként robbant be a köztudatba, ahogy úttörő médiamunkáival újra definiálta a technológia és kultúra kapcsolatát. Anadol munkássága rövid időn belül szenzációvá vált, most pedig a New York-i MOMA, Las Vegasi Sphere és Los Angeles-i Grammy Gála után a nemzetközileg elismert török művész augusztus 3-tól 2 hónapon át korszakalkotó látványával nyűgözi le a debreceni közönséget.  

 

 

image

Az alkotó Rumi Dreams című videómunkája, számos szempontból gondolatébresztőnek ígérkezik.

 

A kiállítás a 13. században, Anatóliában élt Mevlana Jallaludin Rumi, költő, filozófus, tudós és szúfi misztikus emlékére készült, témáját és megvalósítását tekintve is egyedülálló hazánkban és Európában egyaránt.  

 

Nem csoda tehát, hogy az installáció interdiszciplionáris berkekben is nagy érdeklődést generál, úgy a művészetek és kultúra, mint a technológia területén. A kiállítás széleskörű jelentőségét mutatja a megnyitót még izgalmasabbá tevő panelbeszélgetés magas presztízsű résztvevőinek színes szakmai háttere:  

 

  • Lukács Viola, Berlinben élő digitális művészeti kurátor, aki gyűjteményeket, múzeumokat fejleszt, valamint alapítványokat és művészeket támogat a fenntartható digitalizálási folyamatban, 
  • Bordos László Zsolt, korai 3D animációs vetítéseivel, formabontó munkáival, illetve 2007-től a jelenig tartó 3d mapping alkotásaival a műfaj elismert úttörői közé tartozik. Munkáit fiatal kora ellenére több, mint 40 országban mutatták be,
  • Kömlődi Ferenc, jövőkutató, az első magyar mesterségesintelligencia- portálnak volt szerkesztője, 2013-tól az első 3D nyomtatással foglalkozó, 2017-től a jövőtechnológiákat bemutató NJSZT (Neumann János Számítógép-tudományi Társaság) blogok szerkesztője.
image

A két hónapig látogatható, 32 m2-es LED-falat igénylő audiovizuális mű nívós megvalósítása komoly technikai felkészültséget igényel. Az igényes kivitelezéshez a művész és az intézményünk által képviselt értékrendet osztó, nagylelkű támogatóink járulnak hozzá.

 

A bemutató megválósításában a fő támogatók: a Synergy Construction Hungary Kft. és a Yapi Merkezi Group, további szponzoraink: Lounge Media Group, Special Effects Ltd., Swicongroup és Wizz Air Holdings Plc.

 

A támogatók megtisztelő adományaikkal a kulturális összefogást, a művészet és digitalizáció jótékony együttműködését patronálják.  

 

A török-magyar diplomáciai kapcsolatok 100. évfordulója alkalmából meghirdetett Török-Magyar Kulturális Évad 2024. és az 58. Debreceni Virágkarnevál részeként Refik Anadol, a világhírű török médiaművész MODEM-be érkező kiállítása kiemelt jelentőségű esemény lesz. 

 

A MODEM-ben megvalósuló tárlat Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata, Konya Fővárosi Önkormányzata, a budapesti Török Nagykövetség, a Refik Anadol Studio és a debreceni MODEM együttműködésében jön létre.